خودروبر در تهران - خودروبر سعید

2 نوع از انواع بیمه خودرو و نحوه استعلام آن

 

بیمه خودرو و انواع مختلف آن یکی از مهم ترین اقداماتی است که مالکان خودرو باید آن را جدی بگیرند، مانند تعویض منظم قطعات خودرو در هر سال. بیمه نکردن خودروی شما می تواند عواقب جبران ناپذیری برای رانندگی و اشخاص ثالث داشته باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا با هم برخی از این نوع بیمه ها را بررسی کنیم. نیاز به یادآوری است که درخواست خودروبر در تهران نیز یکی از نیاز های افرادی است که دچار مشکل شده اند.

انواع بیمه خودرو

بیمه خودرو به دو دسته بیمه اشخاص و بیمه شخص ثالث تقسیم می شود. بیمه بدنه اختیاری است و کاملا به صلاحدید مالک است.به طور کلی 2 نوع بیمه برای خودرو وجود دارد.

 • بیمه بدنه
 • بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه شامل بیمه بدنه (پوشش کامل) و بیمه بدنه (پوشش محدود) می باشد.

 بیمه بدنه (مبلغ کامل)

در محدوده بیمه بدنه خودرو، خسارت وارده به بدنه خودرو ناشی از خطراتی مانند آتش سوزی و سرقت خودرو جبران می شود. برخلاف بیمه شخص ثالث، خرید بیمه بدنه اجباری نیست.

خسارت بیمه خودرو در هنگام سرقت:

 • وقتی ماشینی دزدیده می شود و بعد از 60 روز پیدا نمی شود.
 • زمانی که مجموع هزینه یافتن، تعمیر و تعویض قطعات خودرو بیش از 75 درصد قیمت روز خودرو باشد.
بیمه کردن خودرو
بیمه کردن خودرو – خودوبر در تهران – خودروبر سعید

سایر بیمه نامه های خودروی تمام بدنه که حق بیمه من را برای غرامت بیشتر پرداخت می کنند عبارتند از:

 • شیشه ماشین بدون حادثه می شکند
 • سرقت تجهیزات عمده و اضافی در محل
 • بلایای طبیعی (زلزله، سیل، آتشفشان)
 • غرامت مرخصی (در صورت عدم استفاده از ماشین بیش از سه روز)
 • پاشیدن اسیدهایی مانند مواد شیمیایی و رنگ

بیمه بدنه (ریسک محدود)

 • سرقت
 • آتش
 • تصادف

بیمه شخص ثالث

تمامی سرنشینان خودرو (تا سقف ظرفیت مجاز) شخص ثالث محسوب می شوند.

کلیه صاحبان وسایل نقلیه موتوری زمینی مسئول جبران خسارات مالی و مادی هستند.

آسیب جسمی

هرگونه آسیب فیزیکی ناشی از:

شکستگی استخوان و ناتوانی

ناتوانی

پرداخت شخص ثالث در تصادف یا فوت

از دست دادن اموال

این شامل هزینه تعمیرات، تعویض یا استعلام قیمت می باشد.

استعلام بیمه خودرو
استعلام بیمه خودرو – خودروبر در تهران – خودروبر سعید

بیمه ی تصادف

بیمه حوادث در ابتدا یکی از شاخه های بیمه خودرو بود در سال های اخیر طبق مصوبه جدید بیمه شخص ثالث دیگر به صورت جداگانه ارائه نمی شود، بلکه در محدوده خدمات بیمه شخص ثالث قرار می گیرد.

فقط راننده مسبب حادثه (تصادف به تقصیر او بوده است) مشمول دریافت غرامت بیمه نمی شود. در این مواقع راننده مقصر باید از بیمه حوادث استفاده کند.

استعلام بیمه خودرو چیست؟

بیمه شخص ثالث و بیمه شخصی هر دو نوع بیمه خودرو هستند. در حالی که بیمه شخص ثالث خودرو طبق قانون برای همه وسایل نقلیه اعم از خودروهای سبک و سنگین و موتور سیکلت الزامی است، خرید بیمه شخصی اختیاری تلقی می شود. با این حال، هنگام خرید و فروش خودرو باید وضعیت بیمه خود را بدانید. شرایط اعتبار و بیمه شخص ثالث و سوابق بیمه شخصی عوامل مهمی در تعیین قیمت خودرو هستند. برای اطلاع از وضعیت بیمه نامه خود می توانید از استعلام های مختلف بیمه خودرو استفاده کنید. هنگام جستجوی بیمه خودرو، اطلاعاتی مانند شرکت بیمه، نام بیمه شده، کد کشور بیمه شده، تاریخ ثبت بیمه نامه، مدت اعتبار بیمه نامه، جبران خسارت دریافتی و…

بسته به شرایط، ممکن است لازم باشد از بیمه خود پرس و جو کنید. مهمترین کاربردهای استعلام بیمه را می توان در موارد زیر خلاصه کرد.

 • سوابق و اصالت را با بیمه مرکزی بررسی کنید
 • در مورد تخفیف بیمه شخص ثالث بپرسید
 • یادآوری تاریخ انقضای سیاست برای جلوگیری از تاخیر و جریمه
 • مشاهده اقساط پرداختی بیمه

لزوم بررسی سوابق بیمه خودرو

یکی از مهمترین کارهایی که باید هنگام خرید یا فروش انجام دهید، بررسی سوابق بیمه خودرو است. چندین مرحله معامله خودرو مستلزم ارائه مدارکی مانند برگ سبز و همچنین بیمه نامه شخص ثالث و بیمه نامه بدنه و سوابق آنها می باشد. همچنین می توان با بررسی سوابق، صحت سیاست را تأیید کرد.

یکی دیگر از مواردی که نیاز به سوابق بیمه ای دارد، تصادف رانندگی است. اگر بیمه شده ای دچار حادثه رانندگی شد و به هر دلیلی نتواند بیمه نامه خود را دریافت کند، می تواند سوابق بیمه خود را به صورت اینترنتی دریافت کند.

در صورت سرقت یا مفقود شدن بیمه نامه، اطلاعات بیمه نامه را می توان به راحتی تنها با شماره VIN خودرو و تلفن همراه بیمه شده بازیابی کرد. قبل از صدور نسخه، می توانید بیمه خودرو خود را به صورت آنلاین بررسی کنید. به طور کلی، شرایطی که شما نیاز به استعلام بیمه شخص ثالث دارید را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • بیمه نامه از دست رفته
 • خرید ماشین دست دوم
 • نداشتن بیمه در هنگام تصادف

نحوه استعلام بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه اجباری است، بنابراین رانندگی با خودرو بدون بیمه شخص ثالث غیرقانونی و غیرقانونی است. خودرو در هنگام خروج از کارخانه با بیمه شخص ثالث همراه است. این نوع بیمه خودرو یکی از مدارک لازم برای فروش خودرو است و به هیچ عنوان نمی توان از اهمیت آن چشم پوشی کرد. علاوه بر این، تمدید بیمه شخص ثالث نیز از موارد مهمی است که مالکان خودرو باید به آن توجه کنند.

راه های مختلفی برای اطلاع از وضعیت بیمه شخص ثالث خودرو وجود دارد که ساده ترین آنها مراجعه به سایت بیمه مرکزی است. پس از مراجعه به میز کمک الکترونیکی، به صفحه ای هدایت می شوید که خدمات مختلف استعلام بیمه را ارائه می دهد. در صورت تمایل به بررسی انواع بیمه نامه از جمله بیمه شخص ثالث کافیست بر روی قسمت “استعلام اصالت بیمه نامه” کلیک کنید تا به سامانه سنهاب منتقل شوید و سایر کدها و خط مشی ها.

پس از ورود به بخش سوابق خودرو، ابتدا صفحه ای با بیانیه حریم خصوصی و سطح توافقنامه خدمات را مشاهده خواهید کرد. برای استفاده از صفحه پرس و جو، روی دکمه “I Accept” کلیک کنید. برای استعلام سوابق بیمه شخص ثالث خودرو لطفا روی قسمت «ثبت استعلام جدید» کلیک کنید. در مرحله بعد، بیانیه حریم خصوصی به شما نشان می دهد که چه اطلاعاتی برای درخواست شما مورد نیاز است. در پایان اعلان، کادر تأیید را پر کرده و روی دکمه «بعدی» کلیک کنید.

حالا فیلد مورد نیاز یعنی “Third Party Fields” را انتخاب کنید و به مرحله بعد بروید. کد کشور، تاریخ تولد، تلفن و شماره همراه خود را وارد کنید، سپس کد تایید را وارد کرده و بر روی دکمه “تایید” کلیک کنید، سابقه بیمه نامه شخص ثالث را مشاهده خواهید کرد.

خودروبر در تهران - خودروبر سعید
عقد قرار داد های بیمه و اهیمت وجود بیمه شخص ثالث

معرفی سیستم سنهاب

کلمه “سنهاب” مخفف عبارت “سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه” است و استعلام بیمه خودرو مهمترین خدمت سامانه محسوب می شود. این سامانه علاوه بر جمع آوری اطلاعات، امکان نظارت و هدایت صنعت بیمه را نیز ارائه می دهد. اگرچه سنهاب به عنوان مخزن آمار و اطلاعات مربوط به شرکت های بیمه برای رگولاتورها شروع شد، اما با گذشت زمان خدمات آن گسترش یافت و اکنون بر شرکت های بیمه و بیمه شدگان نظارت و راهنمایی می کند.

بهتر از آن، بیمه شدگان هم اکنون می توانند از طریق سامانه سنهاب، بیمه نامه های خود را استعلام کرده و مشاهده کنند. برای استفاده از سامانه کافیست به وب سایت اصلی بیمه مرکزی مراجعه کرده و پس از انتخاب میز کمک الکترونیکی خدمات مختلف سنهاب در اختیار شما قرار می گیرد.

تمامی شرکت های بیمه اطلاعات بیمه نامه را در یک سامانه بیمه مرکزی ثبت می کنند و Sunhab این اطلاعات را نمایش می دهد. بنابراین برای اطلاع از صحت بیمه نامه خود به راحتی می توانید از سنهاب استفاده کنید. اگر این یک خط مشی جعلی باشد، نمی توان آن را در سنهاب بررسی کرد. در حال حاضر بیمه نامه شخص ثالث و اطلاعات بدنه خودرو در سامانه سنهاب قابل استعلام می باشد.

نتیجه گیری

همه ما برای وسیله نقلیه خود باید به فکر یک بیمه درست باشیم. مخصوصا دارا بودن بیمه شخص ثالث که بسیار مهم است. در این محتوا برخی از مدل های بیمه را مطرح کرده و با هم بررسی کردیم. از اهمیت وجود بیمه گفتیم و در نهایت استعلام و نحوه استعلام آن را با هم بررسی کردیم.

امیدواریم که این مورد هم در کنار دیگر موارد و مقالات مان برای شما مفید بوده باشد. تمام تلاش ما در تیم خودروبر سعید کمک به شما همشهریان گرامی می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
× درخواست خودرو بر