آموزش کامل نحوه تمدید بیمه ماشین + بررسی مدارک و شرایط تمدید بیمه شخص ثالث

شاید این موضوع که فردی در خصوص نحوه تمدید بیمه ماشین ابهامی داشته باشد، برای خیلی‌ها قابل درک نباشد؛ چون تمدید بیمه خودرو را یک کار روتین سالانه می‌دانند.

اما همین افراد هم در خصوص جزئیات و شرایط تمدید بیمه شخص ثالث اطلاعات کامل و دقیقی ندارند. تمام بیمه‌نامه‌هایی که در سراسر دنیا به فروش می‌رسند، دارای یک تاریخ صدور و یک تاریخ انقضا یا پایان قرارداد هستند. برخی از بیمه‌نامه‌ها نیاز به تمدید مجدد ندارند اما برخی دیگر مثل بیمه شخص ثالث، به دلیل اجباری بودن نباید حتی یک روز هم به تعویق بیفتند. اگر می‌خواهید با آسان‌ترین و بهترین روش تمدید بیمه شخص ثالث ماشین آشنا شوید، برای دریافت اطلاعت بیشتر در این باره می توانید با شماره خودرو بر تماس حاصل فرمائید.

فهرست تصاویر

آموزش کامل نحوه تمدید بیمه ماشین

شرایط تمدید بیمه شخص ثالث ماشین

بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث

آموزش کامل نحوه تمدید بیمه ماشین

شرایط تمدید بیمه شخص ثالث ماشین و حفظ تخفیفات عدم خسارت

نحوه تمدید بیمه ماشین به صورت غیر حضوری در سایت بیمه دات کام به صورت آنلاینمزیت های تمدید آنلاین بیمه ماشین

بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث

سرویس تمدید سریع بیمه نامه، ویژه کاربران بیمه دات کامچه بیمه نامه‌هایی را می‌تواند از طریق این روش تمدید کرد؟

مدارک لازم برای تمدید بیمه شخص ثالث خودرو

جریمه تمدید بیمه شخص ثالث پس از پایان اعتبار

تمدید بیمه شخص ثالث، الزامی برای تمامی وسایل نقلیه

پیش از هر چیزی باید به این سوال پاسخ دهیم که اهمیت تمدید بیمه شخص ثالث چیست؟ چرا باید به موقع آن را تمدید کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تهیه این بیمه‌نامه در کشور ما اجباری است و تمامی مالکین وسایل نقلیه باید از این قانون پیروی کنند.

در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث، وسیله نقلیه توسط پلیس توقیف و جریمه می‌شود. علاوه بر این موارد، بیمه شخص ثالث مسئولیت خسارات احتمالی به سایر افراد را بر عهده می‌گیرد؛ یعنی اگر شخصی در حین رانندگی آسیبی به جان یا مال فردی وارد کند، شرکت بیمه‌گر تعهدات مالی او را بر عهده می‌گیرد و تنها بعد معنوی بر عهده آن فرد است.

آموزش کامل نحوه تمدید بیمه ماشین
آموزش کامل نحوه تمدید بیمه ماشین

حال تصور کنید در شرایطی که بیمه شخص ثالث ندارید، با یک موتورسیکلت تصادف می‌کنید و علاوه بر آسیب مالی به بدنه وسیله نقلیه، سلامتی موتورسوار را نیز از او می‌گیرید. در چنین شرایطی باید خسارت موتور سیکلت و دیه موتورسوار را از جیب خودتان پرداخت کنید که در بسیاری از مواقع عدد بسیار زیادی می‌شود. خصوصاً الآن که دیه انسان کامل در ماه‌های حرام به ۱ میلیارد و ۶۰۰ تومان رسیده است.

چگونه بیمه ماشین را تمدید کنیم؟

روش های تمدید بیمه شخص ثالث ماشین

برای تمدید بیمه شخص ماشین چند راه وجود دارد. شما باید با توجه به نیازهای خود، نحوه تمدید بیمه شخص ثالث ماشین خود را انتخاب کنید. در مجموع برای تمدید بیمه شخص ثالث باید یکی از روش‌های زیر را انتخاب کنید:

مراجعه حضوری به دفاتر نمایندگی شرکت بیمه فعلی (برای تمدید بیمه شخص ثالث با همان شرکت قبلی)

مراجعه حضوری به دفاتر نمایندگی شرکت‌های دیگر (برای تمدید بیمه شخص ثالث با سایر شرکت‌ها)

تمدید آنلاین بدون نیاز به مراجعه حضوری (با امکان خرید از هر شرکت بیمه‌ای)

موارد اول و خصوصاً دوم، فرآیندی طولانی، زمان‌بر و خسته کننده دارند. اما در صورتی که بیمه خود را به صورت آنلاین تمدید کنید، دیگر نیازی به مراجعه حضوری و هدر دادن وقت نیست. تنها با چند کلیک ساده و بارگذاری مدارک لازم، فرآیند صدور بیمه‌نامه شما از هر شرکت بیمه‌ای انجام می‌شود. به علاوه، امکان مقایسه قیمت و خدمات تمامی شرکت‌ها برای شما فراهم است.

شرایط تمدید بیمه شخص ثالث ماشین
شرایط تمدید بیمه شخص ثالث ماشین

شرایط تمدید بیمه شخص ثالث ماشین و حفظ تخفیفات عدم خسارت

برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند با تغییر در نحوه تمدید بیمه ماشین، تخفیفات عدم خسارتشان از بین می‌رود. اما سوابق دریافت خسارت در سیستم بیمه مرکزی ثبت می‌شود و ارتباطی با شرکت خاصی ندارد. در واقع اگر شما هر سال بیمه شخص ثالث خود را از یک شرکت متفاوت خریداری کنید، باز هم تخفیف عدم خسارت شامل حالتان می‌شود.

علاوه بر شرکت بیمه، تغییر محلی که بیمه‌نامه را از آن خریداری کرده‌اید هم سوابق شما را از بین نمی‌برد. مثلاً اگر تا سال گذشته بیمه شخص ثالث خود را به صورت حضوری خریداری می‌کردید و حالا قصد خرید غیرحضوری دارید، هیچ مشکلی در اعمال تخفیفات شما به وجود نمی‌آید.

شما می‌توانید هر سال با مراجعه به سامانه بیمه دات کام، ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث را برای خودروی خود تهیه کنید و نگران تخفیفات عدم خسارت هم نباشید.

نحوه تمدید بیمه ماشین به صورت غیر حضوری در سایت بیمه دات کام به صورت آنلاین

مهم نیست تا به الآن نحوه تمدید بیمه شخص ثالث شما چگونه بوده است؛ از هر زمان که بخواهید می‌توانید بیمه دات کام را به عنوان کارگزاری رسمی صدور بیمه‌نامه انتخاب کنید. برای این کار کافی است به صفحه خرید بیمه شخص ثالث مراجعه کرده و مراحل زیر را به ترتیب سپری کنید:

۱- در صفحه نخست، شماره پلاک و کد ملی صاحب پلاک خودرو را وارد کرده و بر روی دکمه «تأیید و ادامه» کلیک کنید.

آموزش گام به گام تمدید آنلاین بیمه ماشین

در صورتی که دسترسی به این اطلاعات را ندارید، با کلیک بر روی «استعلام بیمه بدون پلاک خودرو»، اطلاعات را به صورت دستی وارد کنید.

۲- در صورتی که از روش اول استفاده کرده باشید، اطلاعات خودرو شما به صورت خودکار پر می‌شود و تنها باید مدل ماشین را انتخاب کنید. اما اگر از روش دوم اقدام کرده‌اید، باید تمامی اطلاعات مربوط به نوع، کاربری، برند، مدل و سال ساخت خودرو را به صورت دستی وارد نمایید. پس از تکمیل مشخصات خودرو، بر روی دکمه «تأیید و ادامه» کلیک کنید.

۳- در مرحله بعدی، باید مشخصات بیمه‌نامه فعلی (یا در صورت اتمام اعتبار، بیمه‌نامه قبلی) خود را وارد نمایید. این اطلاعات شامل مواردی چون وضعیت تعویض پلاک، تاریخ اتمام بیمه‌نامه، شرکت بیمه‌گر و نوع بیمه‌نامه قبلی می‌شود. پس از تکمیل اطلاعات بر روی دکمه «مرحله بعد» کلیک کنید.

اگر متوجه شدید که اطلاعات مرحله قبلی را اشتباه وارد کرده‌اید، برای ویرایش اطلاعات بر روی دکمه «مرحله قبل» کلیک کنید.

۴- در مرحله بعدی با وارد کردن اطلاعات مربوط به تخفیفات عدم خسارت خود، مرحله ورود اطلاعات به پایان می‌رسد. اکنون کافی است بر روی دکمه «تأیید و جستجو» کلیک کنید تا به صفحه لیست محصولات هدایت شوید.

توجه: برای جلوگیری از بروز اشتباه در وارد کردن درصد تخفیفات، اعداد را از روی بیمه‌نامه قبلی خود وارد نمایید.

۵- در صفحه بعدی، لیست کاملی از شرکت‌های بیمه که با شرایط خودروی شما بیمه شخص ثالث ارائه می‌دهند، نمایش داده می‌شود.

مقایسه شرکت های مختلف از طریق سیستم استعلام بیمه شخص ثالث بیمه دات کام

۶- در صفحه لیست شرکت‌ها، شما می‌توانید تنظیمات مربوط به بیمه‌نامه مد نظرتان را اعمال کنید:

مدت اعتبار: اینکه بیمه‌نامه شما یکساله باشد یا کوتاه مدت (کادر آبی رنگ)

میزان سقف تعهدات مالی: این عدد مربوط به پرداخت هزینه تصادفاتی است که منجر به آسیب مالی به اموال اشخاص می‌شود. (کادر سبز رنگ)
شرکت‌های بیمه: اگر شرکت‌های خاصی وجود دارند که می‌خواهید فقط از آنها خرید کنید، از این قسمت تیک آنها را فعال کرده و تیک سایر شرکت‌ها را خاموش کنید. (کادر زرد رنگ)

برای مقایسه شرکت‌ها، تعداد شعب، امکان پرداخت خسارت سیار و میزان توانگری مالی آنها نیز در کنار قیمت بیمه‌نامه نمایش داده می‌شود. اگر کد تخفیفی دارید، آن را در قسمت «کد تخفیف» (کادر قرمز رنگ) وارد کرده و بر روی دکمه «اعمال» کلیک کنید.

پس از انتخاب شرکت بیمه مورد نظر، یکی از روش‌های پرداخت نقدی یا اقساطی را انتخاب کرده و بر روی گزینه مورد نظر خود کلیک کنید. (بیمه‌نامه‌هایی که امکان خرید اقساطی بدون چک و صفحه را دارند، با متن «اقساط بدون چک و سفته» مشخص شده‌اند.)

امکان اعمال فیلتر برای جستجوی راحت‌تر

۷- پس از انتخاب نوع خرید (نقد یا اقساط)، به صفحه ورود یا ثبت‌نام وارد می‌شوید (در صورتی که قبلاً وارد سایت نشده باشید).

۸- در مرحله بعدی اطلاعات مربوط به بیمه‌گزار، صاحب پلاک و آدرس بیمه‌گزار را در کادرهای تعریف شده وارد کنید. در ادامه باید تصاویر مربوط به بیمه‌نامه قبلی و کارت ماشین خود را بارگذاری کنید. در نهایت بر روی دکمه «تأیید و ادامه خرید» کلیک کنید.

۹- مرحله بعدی تعیین نحوه ارسال است. با توجه به قوانین جدید بیمه شخص ثالث، دیگر نیازی به همراه داشتن نسخه کاغذی بیمه ثالث نیست. شما می‌توانید بیمه‌نامه خود را به صورت الکترونیکی (PDF) یا چاپی دریافت کنید.

اگر نکته خاصی در خصوص صدور بیمه‌نامه دارید، در قیمت توضیحات وارد نمایید.  در غیر این صورت، بر روی دکمه «تأیید و ادامه» کلیک کنید.

۱۰- حال به مرحله تأیید اطلاعات می‌رسیم. تمام اطلاعاتی که تا به این لحظه در سامانه بیمه دات کام وارد کرده‌اید در این صفحه نمایش داده می‌شود. در صورت صحت اطلاعات، به انتهای صفحه مراجعه کرده و پس از فعال کردن تیک «تأیید اطلاعات و پذیرش شرایط عمومی»، بر روی دکمه تأیید و ادامه کلیک کنید.

۱۱- در مرحله آخر به صفحه پرداخت هدایت می‌شوید. در این صفحه مبلغ قابل پرداخت بیمه‌نامه خود را مشاهده می‌کنید. برای اطلاع از جزئیات پرداخت، کافی است بر روی دکمه «جزئیات» کلیک کنید.
اگر در کیف پول خود اعتبار دارید و قصد استفاده از آن را دارید، کافی است گزینه «کیف پول» را فعال کنید تا اعتبار آن از مبلغ کل کسر شود. همچنین اگر در مراحل قبلی کد تخفیفی اعمال نکردید، می‌توانید در این قسمت کد خود را وارد نمایید.

در نهایت یکی از روش‌های پرداخت را انتخاب کرده و با کلیک بر روی دکمه «تأیید و پرداخت» و تسویه مبلغ حق بیمه، فرآیند تمدید بیمه‌نامه را تکمیل کنید.

پرداخت حق بیمه و صدور سریع بیمه‌نامه شخص ثالث
۱۲- اطلاعات مربوط به بیمه‌نامه، پس از پرداخت موفق در حساب کاربری شما قابل مشاهده است.

مزیت های تمدید آنلاین بیمه ماشین

انتخاب صحیح نحوه تمدید بیمه ماشین، می‌تواند مزیت‌های زیادی برای شما به همراه داشته باشد. مثلاً اگر بخواهید به صورت حضوری به مراکز بیمه مراجعه کنید و نرخ بیمه شخص ثالث هر کدام را بپرسید، باید یک روز کامل را صرف این کار کنید تا نهایتاً از ۱۰ شرکت قیمت بگیرید. اما در بیمه دات کام، تنها با گذراندن چند مرحله که کمتر از ۱ دقیقه زمان می‌برد، می‌توانید از ۲۰ شرکت مختلف نظیر ایران، البرز، پارسیان، نوین، دانا، آسیا، آرمان، سرمد، پاسارگاد، سامان و… ، استعلام قیمت بیمه شخص ثالث را دریافت کنید.

مزایای تمدید آنلاین بیمه شخص ثالث خودرو از بیمه دات کام شامل موارد زیر می‌شود:

امکان مقایسه خدمات شرکت‌های مختلف و انتخاب بیمه‌نامه مناسب

امکان مقایسه قیمت شرکت‌های مختلف و انتخاب ارزان‌ترین بیمه‌نامه

امکان دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید

پشتیبانی ۲۴ ساعته پس از خرید

استفاده از اعتبار کیف پول یا کد تخفیف

صرفه جویی در زمان

حذف هزینه رفت و آمد

امکان خرید در هر ساعتی و در هر مکانی (تنها کافی است به اینترنت دسترسی داشته باشید.)

امکان خرید در روزهای تعطیل

صدور سریع در همان روز (در صورتی که خرید شما قبل ساعت ۲۱ انجام شود.)

بهره‌مندی از سیستم یادآور تمدید بیمه

تمدید مجدد آسان

و…

بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث

تفاوتی ندارد نحوه تمدید بیمه شخص ثالث چگونه باشد؛ بیمه‌گزاران می‌توانند یک ماه پیش از اتمام اعتبار بیمه‌نامه فعلی خود، نسبت به تمدید بیمه شخص ثالث اقدام کنند. از آنجا که ممکن است در حین تمدید بیمه ماشین مشکلاتی به وجود آید که فرآیند آن را طولانی‌تر کند، می‌توان گفت بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث یک هفته پیش از اتمام بیمه‌نامه فعلی است. در این صورت، اگر مشکلی به وجود آید و مدت زمان تمدید طولانی شود، موانع قبل سررسید بیمه قبلی برطرف می‌شود و جریمه دیرکرد برای بیمه‌گزار ثبت نمی‌شود.

بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث

سیستم یادآور بیمه دات کام

یکی از مزیت‌های استفاده از سامانه بیمه‌دات‌کام برای تمدید بیمه شخص ثالث، یادآوری خودکار زمان تمدید بیمه‌نامه است. افرادی که بیمه‌نامه خود را از این کارگزاری خریداری می‌کنند، پیش از اتمام بیمه‌نامه خود، پیامکی مبنی بر نزدیک بودن زمان سررسید بیمه‌نامه خود دریافت می‌کنند. این موضوع می‌تواند از مواردی مثل خطر رانندگی بدون بیمه‌نامه، توقیف خودرو و ثبت جریمه دیرکرد جلوگیری کند.

کاربرانی که بیمه خود را از بیمه دات کام تهیه نکرده‌اند هم می‌توانند با مراجعه به صفحه یادآور تمدید بیمه نامه، تاریخ سررسید بیمه‌نامه شخص ثالثشان را وارد کنند و از این خدمت رایگان بهره‌مند شوند.

سرویس تمدید سریع بیمه نامه، ویژه کاربران بیمه دات کام

بیمه دات کام برای افرادی که بیمه شخص ثالث خود را از این سامانه خریداری می‌کنند، یک قابلیت ویژه، با نام «سرویس تمدید سریع بیمه‌نامه» در نظر گرفته است. کاربران وب‌سایت بیمه دات کام که بیمه شخص ثالث قبلی خود را از این کارگزاری خریداری کرده باشند، این امکان را دارند تا بدون پر کردن اطلاعات مورد نیاز، به صورت مستقیم استعلام قیمت بیمه‌نامه شرکت‌های مختلف را گرفته و مناسب‌ترین بیمه را خریداری کنند. با خرید بیمه شخص ثالث از وب‌سایت، این گزینه برای بیمه‌گزار فعال می‌شود.

در ادامه آموزش گام به گام تمدید سریع بیمه شخص ثالث از طریق سایت بیمه دات کام را خدمت شما ارائه می‌دهیم:

۱- اگر وارد حساب کاربری خود نشده‌اید، پس از ورود به سایت بیمه‌دات‌کام، از قسمت بالا سمت چپ، دکمه «ورود | ثبت‌نام» را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید. پس از گذراندن مراحل ورود یا ثبت‌نام، مجدد به همین صفحه باز می‌گردید.

مراحل تمدید سریع بیمه شخص ثالث در بیمه دات کام

۲- زمانی که وارد حساب کاربری خود می‌شوید، نام یا شماره تماس شما در قسمت بالا سمت چپ نمایش داده می‌شود. برای انجام فرآیند تمدید سریع بیمه‌نامه، بر روی دکمه سبز رنگ بالا سمت چپ کلیک کرده و از منوی بازشده، «بیمه‌های من» را انتخاب کنید.

۳- در صفحه بازشده می‌توانید به اطلاعاتی چون بیمه‌های خریداری شده، بیمه‌نامه‌های در شرف انقضا، اعتبار کیف پول و… دسترسی داشته باشید. برای تمدید سریع بیمه شخص ثالث، وارد قسمت بیمه‌های من شده و بر روی دکمه صادر شده کلیک کنید. (فلش بنفش رنگ)

در این قسمت اطلاعات کاملی در خصوص بیمه‌های خریداری شده شما نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید نسخه الکترونیک تمام بیمه‌نامه‌های خود را از این قسمت دانلود کنید. برای ورود به بخش تمدید سریع بیمه شخص ثالث، بیمه‌نامه خودروی خود را پیدا کرده و بر روی دکمه «تمدید بیمه‌نامه» کلیک کنید. (فلش سبز رنگ)

سیستم تمدید سریع بیمه شخص ثالث بیمه دات کام

۴- زمانی که شما بر روی گزینه «تمدید بیمه‌نامه» کلیک می‌کنید، وارد یک صفحه جدید می‌شوید که تمام اطلاعات خودروی شما را به صورت خودکار وارد کرده است. در صورتی در طول دوره بیمه‌نامه قبلی، تعویض پلاک یا دریافت خسارت داشته‌اید، باید تغییرات مورد نیاز را به صورت اعمال کنید. در غیر این صورت، تنها کافی است بر روی دکمه «استعلام» کلیک کنید تا وارد لیست محصولات شوید.

به همین راحتی شما می‌توانید بیمه شخص ثالث خود را انتخاب و خریداری کنید. در این روش، دیگر پر کردن تمام اطلاعات خودرو نیاز نیست و از سوابق شما برای انجام این کار، کمک گرفته می‌شود.

چه بیمه نامه‌هایی را می‌تواند از طریق این روش تمدید کرد؟

تمام بیمه‌نامه‌هایی که از طریق سایت بیمه‌دات‌کام تهیه می‌کنید، امکان تمدید سریع را دارند! سرویس تمدید آسان برای تمام رشته بیمه‌ها از جمله شخص ثالث، بدنه، موتور، آسانسور، درمان تکمیلی، آتش‌سوزی، زلزله، مسئولیت پزشکان و… قابل استفاده است. در صورتی که قصد ایجاد تغییر در شرایط بیمه‌نامه قبلی را ندارید، تنها با چند کلیک مراحل تمدید بیمه‌نامه شما انجام می‌شود.

مدارک لازم برای تمدید بیمه شخص ثالث خودرو

برای تمدید بیمه‌نامه به مدارک خاصی نیازی ندارید. به جز اطلاعاتی مثل میزان تخفیف عدم خسارت، نام شرکت و تاریخ سررسید بیمه‌نامه قبلی که باید به صورت دستی وارد کنید، تنها به چند عکس ساده از مدارک خود نیاز دارید که شامل موارد زیر است:

تصویر کامل بیمه‌نامه

تصویر پشت و روی کارت یا برگه سبز ماشین

البته این مدارک مربوط به تمدید آنلاین از طریق سامانه بیمه دات کام است. شاید در صورت تغییر در نحوه تمدید بیمه ماشین، به مدارک دیگری مثل کارت ملی و شناسنامه نیاز داشته باشید.

جریمه تمدید بیمه شخص ثالث پس از پایان اعتبار

لزوم تمدید بیمه شخص ثالث برای جلوگیری از ثبت جریمه

اگر بیمه‌گزار تاریخ اتمام بیمه‌نامه خود را فراموش کند یا بنا به دلایلی نسبت به خرید تمدید بیمه ماشین اقدامی نکند، برای خودروی مذکور جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ثبت می‌شود. قانون، تهیه بیمه ثالث را برای همه وسایل نقلیه اجباری کرده است.

در صورت عدم تمدید به موقع، حتی برای یک روز، مالک خودرو جریمه می‌شود. البته این تنها بخشی از مجازات است. در صورت تردد در شهر بدون بیمه‌نامه، علاوه بر جریمه نقدی، خودروی فرد خاطی به پارکینگ منتقل می‌شود. به علاوه، اگر راننده خودروی فاقد بیمه ثالث در تصادفی مقصر اعلام شود، باید تمام خسارات (مالی و جانی) را خودش پرداخت کند و شرکت بیمه قبلی هیچ تعهدی در قبال این فرد ندارد.

تمدید بیمه شخص ثالث، الزامی برای تمامی وسایل نقلیه

در این مقاله به طور کامل در خصوص نحوه تمدید بیمه ماشین و تبعات به تأخیر انداختن آن توضیح دادیم. اینکه کدام روش را برای تمدید بیمه شخص ثالث انتخاب می‌کنید، یک انتخاب کاملاً شخصی است و به نیازهای شما بستگی دارد. شما با استفاده از سامانه بیمه دات کام، می‌توانید از مزایای بسیاری بهره‌مند شوید که یکی از آنها، سیستم تمدید سریع کاربران قبلی است. اگر ابهام یا سوالی در خصوص نحوه تمدید بیمه ماشین و شرایط آن دارید، در قسمت دیدگاه‌ها ثبت کنید تا کارشناسان مجرب بیمه دات کام در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
× درخواست خودرو بر